ATP Stockholm | Federer si Soderling s-au impus lejer in optimi

0
128

Elvetianul Roger Federer si suedezul Robin Soderling, principalii favoriti ai turneului de la Stockholm, Suedia, nu au avut probleme in a se impune in optimile de finala.

Aflat pe meciul 900 al carierei, Roger Federer, numarul 2 ATP, l-a invins cu un clar 6-1^6-2 pe americanul Taylor Dent, la capatul unui joc de doar 51 de minute. Elvetianul a realizat patru break-uri in aceasta partida, in care a castigat 58 de puncte dintr-un total de 90. El il va intalni in sferturile de finala pe compatriotul Stanislas Wawrinka, al cincilea cap de serie in capitala Suediei.

Robin Soderling, marele favorit al gazdelor, a stat si el doar 66 de minute pe teren astazi, invingandu-l pe germanul Benjamin Becker cu un dublu 6-3. Nordicul a servit foarte bine in acest meci, neamtul castigand doar opt puncte pe retur. Soderling, aflat in cautarea primului titlu la Stockholm, se va duela in sferturi cu germanul Florian Mayer.