Cupa UEFA: Elfsborg a pierdut puncte acasă cu AEK Atena

0
297

Elfsborg, campioana Suediei şi formaţia care a eliminat pe Dinamo în turul întâi al Cupei UEFA, a debutat în faza grupelor cu un egal, 1-1 acasă cu grecii de la AEK Atena.

Dacă Dinamo a reuşit să se impună cu 1-0 pe terenul cu probleme al celor de la Elfsborg, AEK Atena a scos un egal după ce suedezii au condus cu 1-0 încă din prima repriză.

Elfsborg a început mai bine meciul cu AEK Atena şi după două ocazii ratate de Ishizaki şi Magnus Svensson, Mobaeck după un sfert de oră la startul partidei.

Grecii s-au obişnuit cu greu cu suprafaţa de joc din Suedia şi au ieşit la rampă abia în repriza a doua, AEK dominând copios ultimele 45 de minute ale meciului din Suedia.

Blanco a reuşit să egaleze în minutul 49 pentru AEK, grecii ratând apoi alte şapte ocazii de a câştiga meciul, Blanco şi Toszer, de câte două ori, Nsaliwa, Papastopholou şi Manduca, trecându-şi numele pe lista cu ratări mari.

Elfsborg a avut şi ea două ocazii importante în partea a doua, prin Magnus Svensson şi Alexandersson, dar suedezii au cedat total iniţiativa în partea a doua.

sursa : AmosNews