Cupa UEFA: Henrik Larsson salvează onoarea lui Helsingborg, din nou

0
288

Suedezul Henrik Larrson a fost din nou omul providenţial pentru actuala sa echipă, Helsingborg, marcând golul prin care Helsingborg a scos un egal acasă, 1-1 cu grecii de la Panionios.

Fără nume mari în echipă dar cu veteranul Henrik Larsson vârf de lance, Helsingborg a reuşit să ajungă în grupele Cupei UEFA, fază a competiţiei în care a debutat cu un meci acasă cu Panionios.

Lipsa de experienţă şi-a spus cuvântul şi Helsingborg a fost dominată în prima repriză a meciului de pe teren propriu cu Panionios, grecii ratând patru ocazii importante înainte ca Goundoulakis să deschidă scorul în chiar ultimul minut al primului act.

După pauză, Helsingborg şi-a revenit, a echilibrat disputa şi a ratat trei ocazii mari prin colegii lui Larsson din ofensivă, Makondele şi Omotoyossi, înainte ca fostul mare internaţional suedez să egaleze în minutul 83 cu o reluare cu dreptul din apropiere după o centrare a lui Cristoffer Andersson.

Într-un alt meci cu o echipă greacă în prim plan, Panathinaikos Atena, fosta adversară a Rapidului din urmă cu un an, a trecut la pas, 3-0, de scoţienii de la Aberdeen, goluri Goumas, Papadopoulos şi Salpingidis.

sursa : AmosNews