Danemarca a castigat pe final duelul nordicelor cu Suedia

0
142

Echipa de handbal feminin a Danemarcei a castigat la limita cea de-a doua sa partida din cadrul Cupei Mondiale disputate la Aarhus.

Danemarca a castigat pe final duelul nordicelor cu Suedia Dupa victoria de marti in fata Rusiei (25-23), Suedia pornea cu gandul de a obtine biletele pentru semifinalele turneului, iar pentru aceasta avea nevoie o victorie in partida cu Danemarca. Astfel, partida incepe perfect pentru suedeze care conduc cu 5-1 dupa 10 minute de joc, iar antrenorul Jan Pytlick se vede nevoit sa ceara time-out. Minutul de odihna le ajuta pe daneze care reusesc sa recupereze deficitul fata de adversare, iar in minutul 19 egaleaza la 6 prin Møller. In continuare partida este una echilibrata, la pauza Suedia avand un singur gol peste tara gazda, 11-10.

Suedia se afla la carma jocului si in partea secunda, avansul maxim fiind de 3 goluri in minutul 45, 20-17. Danezele, impulsionate de cei 2000 de spectatori prezenti in tribune reusesc in ultimele minute sa tina aproape de suedeze si dupa ce Møller egaleaza din 7m, Louise Mortensen inscrie golul victoriei cu doar cateva secunde inainte de final, Danemarca impunandu-se cu 25-24.

Danemarca – Suedia 25-24 (10-11)