Egal cu Suedia! România s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale!

0
36

Echipa naţională de handbal feminina încheiat la egalitate cu Suedia, 27-27, cel de-al treilea meci din grupa B, de la Cupa Mondială care se desfăşoară în Danemarca

După două victorii, cu Norvegia, 21-20, campioana olimpică, şi cu Rusia, 32-24, campioana mondială, elevele lui Radu Voina au obţinut în meciul cu Suedia punctul necesar pentru calificarea în semifinalele competiţiei.

Deşi au început foarte bine partida, aflîndu-se în avantaj pe toată durata primei reprize, româncele s-au văzut egalate la începutul celui de-al doilea act, 17-17. Au urmat douăzeci de minute de joc foarte intense, în care atît suedezele, cît şi româncele au comis mai multe greşeli în apărare, iar scorul s-a menţinut strîns pînă la final

articole in presa romana :

Romania a remizat cu Suedia si merge in semifinalele Cupei Mondiale

Onlinesport – ‎3 timmar sedan‎
Jocul României a mers bine în primele minute, scor 6-1 (minutul 11), dar dupa mijlocul primei reprize au aparut nesincronizarile, iar Suedia sa apropiat pe