Englezii suferă după meciul cu Suedia

0
57

Anglia este în criză, deşi a încheiat grupa B pe primul loc şi a evitat Germania în optimi. Naţionala lui Sven Goran Eriksson l-a pierdut probabil pe Michael Owen pentru tot restul turneului final, după accidentarea suferită în minutul 2, dar şi pe Rio Ferdinand, înlocuit în repriza secundă de Sol Campbell. Englezii au rămas în 3 atacanţi, dintre care unul, Theo Walcott, nu a jucat nici măcar un meci în Premier League!

Fără victorie în faţa Suediei, din 1968, englezii au deschis scorul la Koln în minutul 32 printr-un şut fabulos al lui Joe Cole. Echipa lui Lars Lagerback a egalat la cinci minute după pauză prin Marcus Allback, care a înscris golul cu numărul 2000 în istoria Cupei Mondiale. Suedezii au pus stăpânire pe joc şi au trimis de două ori în bară în numai 5 minute, iar în minutul 69, Gerrard a scos de pe linia porţii şutul lui Kallstrom. Anglia a marcat pentru 2-1 în minutul 85 prin căpitanul lui Liverpool, Steven Gerrard.
Rezultatul final, 2-2, a fost stabilit în ultimul minut de veteranul suedez Henrik Larsson, care a ajuns la cinci reuşite la turneele finale, după cele din 1994 şi 2002.