Euro 2010 | Suedezele pun capat sperantelor ucrainiene: Suedia – Ucraina 33-25

0
310

Cu doua victorii in doua meciuri, nationala Suediei se califica in Main Round-ul Campionatului European de handbal feminin, in timp ce Ucraina are sanse minime de calificare in urmatoarea faza a competitiei.

Dupa infrangerea uimitoare din partida cu Olanda, in care a marcat doar 13 goluri (13-25), nationala Ucrainei isi juca sansele de calificare in faza urmatoare a Euro 2010 cu Suedia, echipa care invinsese pe Germania, scor 27-25, provocandu-le nemtoaicelor o infrangere care nu intra in calculul prealabil al acestui turneu final.

Ucrainiencele au inceput la fel ca ieri, tinand aproape in plasa Suediei (9-8, min.13), insa la mijlocul primei reprize suedezele au inceput sa isi impuna punctul de vedere si s-au distantat la 4 goluri (16-12, min.25). Ucrainiencele au revenit pe tabela (17-15, min.28), insa au incheiat repriza la trei goluri in spatele adversarelor (18-15). Dezastrul a urmat, primele 5 minute ale reprizei secunde fiind catastrofale pentru Pidpalova&co. Suedia marcheaza la foc automat, in timp ce Ucraina nu reuseste sa dea o replica pe masura, astfel ca scorul devine dintr-un foc 24-18 (min.37). De aici, Suedia nu a mai incetinit ritmul, s-a distantat incet dar sigur si a invins cu scorul de , obtinand o calificare meritata in Main Round.