Fotbal: Elfsborg a coborât pe locul doi în Suedia

0
304

Elfsborg, campioana en-titre a Suediei şi viitoarea adversară a lui Dinamo din Cupa UEFA, a coborât pe locul doi după ce a obţinut doar un egal, 2-2, în deplasarea de la Gefle.

Deşi pornea cu şanse mari împotriva unei echipe aflate pe locul 11 din 14 competitoare, Elfsborg a acuzat din plin oboseala acumulată după returul cu Valencia din Liga Campionilor şi a obţinut un punct la capătul unui joc în care Gefle a condus de două ori.

Gazdele au deschis scorul prin Oremro în minutul 7, Elfsborg a egalat prin Anders Svensson în minutul 21, Gefle a preluat din nou conducerea prin Bernhardsson în minutul 30, dar Elfsborg a egalat la 2 prin Matthias Svensson în minutul 80.

Astfel, Elfsborg cedează şefia clasamentului în Suedia, campioana aflându-se acum pe locul doi, la un punct de Djurgarden, formaţie ce s-a impus cu 4-1 la Helsingborg în etapa a 20-a din Suedia.

sursa : amosnews