Handbalistele noastre au zdrobit Suedia

0
49

Echipa naţională de handbal feminin a României a câştigat clar prima manşă a barajului pentru Cupa Mondială, impunându-se la Uddevalla în faţa echipei Suediei cu scorul de 26-15 (14-5).

Elevele tehnicianului Gheorghe Tadici au controlat autoritar partida, nelăsându-le nicio şansă de calificare jucătoarelor suedeze.

Cea mai bună marcatoare a echipei noastre a fost Ramona Maier, cu 7 goluri, Valentina Ardean şi Alina Meiroşu reuşind, la rândul lor, câte 4 goluri.

După doi ani de dispute cu tehnicianul Gheorghe Tadici, Carmen Amariei a jucat primele minute în echipa reprezentativă, cu toate că nu a fost introdusă pe teren decât în ultimele 10 minute.

România a fost susţinută la Uddevalla de către 50 de suporteri, care au dominat în dese rânduri fondul sonor al sălii de joc.

Echipa va părăsi Suedia luni dimineaţa, urmând să rămână la Râmnicu Vâlcea, în vederea returului, de la 9 iuinie, de la ora 19.00.

sursa : TVR.ro