Ioan Vieru s-a calificat în semifinalele cursei de 400 de metri plat de la Göteborg

0
140

Atletul român Ioan Vieru s-a calificat în semifinalele cursei de 400 de metri plat, informează AMOS News.

România a avut înscrişi trei sportivi la startul calificărilor din proba masculină de 400 de metri plat de la Europenele de atletism din Suedia, de la Goteborg.

Din păcate însă, doar Ioan Vieru a reuşit calificarea în semifinale, Vasile Boboş şi Cătălin Câmpeanu părăsind competiţia.

În prima serie a calificărilor Vasile Boboş a încheiat al şaptelea, cu timpul 46.77 secunde, la 53 de sutimi de locul 3, ultimul care asigura direct calificarea în semifinale, şi la peste o secundă de polonezul Daniel Dabrowski, câştigătorul seriei.

În seria a doua Cătălin Câmpeanu a încheiat al şaselea, cu timpul de 47.16, la 61 de sutimi de ultimul loc calificant, şi la puţin peste o secundă de învingătorul Tim Benjamin, reprezentantul Marii Britanii.

În seria a patra Ioan Vieru a încheiat pe locul patru, calificându-se în finală datorită timpului realizat, 46.10 secunde, la opt sutimi de ultimul loc calificant direct din seria sa şi la 45 de sutimi de învingătorul francez Marc Raquil.