Naţionala de handbal masculin a României a ratat calificarea la CE-2008, desi i-a batut pe suedezi

0
83

Naţionala de handbal masculin a ratat calificarea la CE 2008CONSTANŢA, 17 iun

Echipa naţională de handbal masculin a României a ratat calificarea la Campionatul European din 2008, deşi a câştigat cu scorul de 34-33 (18-16) meciul cu reprezentativa similară a Suediei, din manşa retur a barajului de calificare, disputat, duminică, la Constanţa.

România a ratat calificarea după ce în tur, în Suedia, a pierdut cu scorul de 25-36. Atmosfera incendiară din sala de la Constanţa i-a stimulat pe români, care au marcat primii prin Jurcă, 1-0. Elevii lui Râşniţă au părut mai motivaţi, mai montaţi decât în tur, inclusiv în apărare. Suedezii au luat conducerea 1-2, în minutul 4, prin pivotul Aarhenius, Jurcă a egalat, pentru 2-2, dar extrema stângă, Kallman, a înscris pe contraatac, 2-3.

Meciul a continuat cap la cap, cu nordicii având totuşi un avantaj moral după rezultatul din tur. Un şut devastator al interului Şania, de la mai bine de 10 metri, a dus scorul la 5-4, însă România nu a putut să se desprindă.

sursa : mediafax.ro

precum si :

După ce Suedia câştigase meciul tur cu 36-25, România a sperat într-un retur de senzaţie care să producă imposibilul: o calificare după mai bine de 10 ani la un turneu final. Iar primele 20 de minute ale partidei au fost de partea „tricolorilor”, care au condus cu un incredibil 18-9 o echipă cu numeroase vedete în teren. A urmat însă o cădere inexplicabilă a echipei noastre care probabil s-a speriat de ocazia de a se califica la turneul final şi oaspeţii au profitat din plin marcând şapte goluri consecutiv astfel că la pauză România conducea doar cu 18-16. ….

sursa : Antena3.ro