„Regele zgurii“ Nadal, detronat la Paris de suedezul Soderling

0
142

Robin Soderling a şocat definitiv tenisul mondial. Suedezul, cel care ne va fi adversar în toamnă, în meciul de Cupa Davis, barajul pentru menţinerea în Grupa Mondială, l-a eliminat, ieri, în optimile de finală ale turneului de Grand Slam de la Roland Garros pe Rafael Nadal. Lider mondial ATP, campion de patru ori consecutiv pe zgura pariziană, neînvins la acest turneu de 31 de meciuri, spaniolul a părăsit competiţia când toată lumea se aştepta mai puţin.

Casele de pariuri îi dădeau o cotă de 10 suedezului înaintea meciului cu Nadal, ceea ce înseamnă că şansele lui să-l bată pe Nadal erau inexistente. Mai mult, în urmă cu o lună, în turul trei la Roma, Nadal l-a spulberat pe suedez cu un umilitor 6-1, 6-0, rezultat care anunţa cel mai uşor meci al liderului mondial la actuala ediţie a Roland Garros-ului.

Şoc imens, însă, pe terenul central, acolo unde jocul a fost condus, în cea mai mare parte a timpului, de suedez. Cel de-al 25-lea jucător al lumii a făcut ceea ce se cheamă un joc perfect în faţa unui Nadal uluit să descopere că de cealaltă parte a fileului nu mai este jucătorul pe care îl umilea el la Roma.

6-2 în primul set pentru Soderling, un set jucat impecabil de suedez: Nadal nu a avut nicio şansă de break, iar Robin a avut două, ambele fructificate. În setul secund, fiecare jucător a reuşit un break, jocul a mers în tie-break, iar aici Nadal s-a impus fără prea mari emoţii. La 1-1 la seturi, lucrurile păreau să reintre în normal, dar din acest moment Soderling a greşit din ce în ce mai puţin, în setul trei nu i-a oferit lui Nadal nicio şansă de break, el a câştigat o dată pe serviciul adversarului şi a dus scorul general la 2-1. Nadal a început perfect setul patru, a reuşit un break şi a condus repede cu 2-0, dar Robin a egalat rapid la 2 iar setul a ajuns, din nou, în tie-break.

Acesta avea să fie, de altfel, ultimul tie-break al lui Nadal la ediţia 2009 a Roland Garros pentru că în sferturile de finală s-a calificat Soderling. 6-2, 6-7, 6-4, 7-6 pentru suedez, iar Roland Garrosul şi-a pierdut în aceeaşi zi campionii, în condiţiile în care cu câteva ore înainte fusese eliminată şi Ana Ivanovici, învinsă în doar două seturi, 6-2, 6-3, de către Victoria Azarenka, reprezentanta Belarusului. După meciul cu Nadal, suedezul a fost destul de “zgârcit” în declaraţii, explicând astfel succesul său, care venea, cum am spus, după eşecul usturător de la Roma.