Suedia – Anglia : Egal, 2:2, Suedia se califica in optimi

0
126

Inceputul partidei: Eriksson a trimis in fata un cuplu format din Owen si atacantul-minune Rooney. Un cuplu pe care il ceruse si presa engleza neobisnuita inca cu Crouch.

Dupa numai citeva zeci de secunde, Owen se prabuseste. Nu a fost lovit de nimeni! Echipa medicala a Angliei a ajuns imediat linga jucator. "I-a fugit genunchiul, in momentul in care a incercat sa schimbe directia de alergare" spun reporterii aflati linga teren. Crouch il inlocuieste imediat.

Prima repriza a mers bine Angliei, in pofida episodului. Joe Cole a deschis scorul cu un sut de clasa. In pauza, Eriksson a cerut referinte despre starea atacantului. Ceea ce a auzit parca a afectat starea de spirit a intregii echipe.

Suedia revine repede, egaleaza si ameninta chiar sa cistige. Miza era foarte clara – nimeni nu vrea sa dea ochii cu Klinsmann mai devreme decit e cazul…

Aparitia lui Gerrard in teren este inspirata. Salveaza echipa de la primirea unui gol, apoi marcheaza pentru 2-1 (’84), dintr-o pasa a lui Cole.

Numai ca vikingii au ambitia de a nu pierde. Si Henrik Larsson inchide tabela chiar in ultimul minut. Pentru suedezul Eriksson, faptul ca nu a batut Suedia devenise oricum prea putin important – chiar daca Anglia cere aceasta victorie de aproape 4 decenii. Cum ajunge la vestiar, cere detalii despre Owen. "Miercuri va face o analiza la un scanner. Dar nu este prea bine…" spun medicii.

Daca il pierde pe Owen, Anglia ramine in trei atacanti: Rooney, abia refacut, Crouch si pustiul de 17 ani Walcott.

Anglia-Suedia 2-2
Goluri: J. Cole (34), S. Gerrard (85), respectiv Allback (51), Larsson (90)

Anglia: P. Robinson – Carragher, R. Ferdinand (S. Campbell