Umilinta pentru romance in partida cu Suedia

0
303

Nationala Under 19 a Romaniei a pierdut categoric in fata reprezentativei similare a Suediei, in ultima partida a Grupei C a Campionatului European de handbal rezervat nationalelor de tineret.

Umilinta pentru romance in partida cu Suedia Altadata o adevarata forta in handbalul juvenil mondial, Romania a pierdut umilitor in fata reprezentativei Suediei, marcand doar 16 goluri in cele 60 de minute ale partidei disputate la Gyor.

Nationala "tricolora" trebuia sa nu piarda pentru a accede in Grupa Principala a Campionatelor Europene din Ungaria, insa a fost zdrobita de Suedia, pierzand cu scorul de 31-16 (17-5). Astfel, elevele Alexandrinei Soare vor evolua in partidele care vor conta doar pentru a stabili ierarhia finala a turneului.

Diferenta dintre cele doua echipe a fost facuta inca din startul partidei, atunci cand Romania n-a inscris timp de 15 minute, permitandu-le suedezelor sa se distanteze confortabil. In repriza secunda, suedezele au redus din turatie, iar nationala noastra a reusit sa limiteze proportiile scorului, inscriind 11 goluri….